Η Οικολογική Εταιρεία Ανακύκλωσης (ΟΕΑ) σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρεία Αξιοποίησης Ανακύκλωσης (ΕΕΑΑ)  και με την έγκριση του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και  Θρησκευμάτων υλοποίησαν στο χώρο του σχολείου μας ενημέρωση  για την ανακύκλωση.

«Αλλάζοντας συμπεριφορές ? Σχολεία για την ανακύκλωση»

Παρουσιάστηκε στους μαθητές μας οπτικοακουστικό υλικό εγκεκριμένο από το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο .

Οι μαθητές μπόρεσαν μέσα από  μια αμφίδρομη συνεργασία να αποκτήσουν γνώσεις και κίνητρα, δεξιότητες και περιβαλλοντική συνείδηση για να συμμετέχουν ενεργά στο πρόγραμμα ανακύκλωσης με τους μπλε κάδους. Η δράση αυτή παρείχε στους μαθητές τις απαραίτητες  πρακτικές οδηγίες που θα τους βοηθήσουν  να μεταφέρουν τη γνώση αυτή στις οικογένειές τους αλλά και να υιοθετήσουν μια πιο φιλική προς το περιβάλλον συμπεριφορά.

. Παρακολουθήστε εδώ το βίντεο ειδικά παροσρμοσμένο για παιδιά