Λίγα λόγια για την Ιστορία του Σχολείου μας...

Το σημερινό 5ο Γυμνάσιο Καλλιθέας συνδέεται ιστορικά με το Μικτό Γυμνάσιο Καλλιθέας.

Το  Μικτό Γυμνάσιο Καλλιθέας προήλθε από τον α΄κύκλο του Οικονομικού Γυμνασίου Καλλιθέας. Λειτούργησε ως αυτοτελές σχολείο από το σχολικό έτος 1976-1977 με 500 μαθητές, οι οποίοι κατανέμονταν σε 13 τμήματα και συστεγαζόταν αρχικά με το μικτό Γ/σιο Τζιτζιφιών, στην οδό Μεγαλουπόλεως 21.

Σφραγίδα του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων αποδεικνύει ότι το σχολείο λειτουργούσε ήδη από το 1959.

Στις 16/5/1979 και επί Δημαρχίας Βασιλείου Βαθρακοκοίλη μισθώθηκε το κτίριο της Ιδιωτικής Σχολής Γαλιατσάτου, επί της οδού Αραπάκη 50 και στις 21/5/1979 ο Γυμνασιάρχης κ. Μίχος Δημήτριος παρέλαβε το οίκημα από τον ιδιοκτήτη του κ. Γαλιατσάτο Αθανάσιο. Από 1/9/1979 το σχολείο μετονομάζεται σε 5ο Γ/σιο Καλλιθέας και το Νοέμβριο του ιδίου έτους μετακομίζει στο νέο του κτίριο, όπου στεγάζεται μέχρι και σήμερα.

Στον ίδιο χώρο μεταφέρθηκε και το Μικτό Γ/σιο Τζιτζιφιών και παρέμεινε μέχρι το σχολικό έτος 1984-85, οπότε και αποχώρησε.

Το σχολικό έτος 1985-1986 το σχολείο λειτουργεί με α΄και β΄κύκλο, με Δ/ντή τον κ. Αρβανίτη Κων/νο και υποδιευθυντές τους κ. Πράσινο Νικόλαο και Φίλη Δημήτριο για τον α΄και β΄ κύκλο αντίστοιχα.

Το 1986 ο β΄κύκλος μετονομάζεται σε 12ο Γ/σιο Καλλιθέας, το οποίο το Σεπτέμβριο του 2004 μετακομίζει στο κτίριο επί της οδού Κρέμου 34, όπου και λειτουργεί έως και σήμερα.