Στα πλαίσια των προγραμμάτων που υλοποιήθηκαν στο σχολείο κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2015-2016 υλοποιήθηκε η τετραήμερη εκδρομή στους νομούς Κατερίνης-Φλώρινας-Ημαθείας-Θεσσαλονίκης-Μαγνησίας με συμμετοχή ομάδας μαθητών από τη Γ΄τάξη .

Την πρώτη ημέρα οι μαθητές  επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο στο Αρχαίο Δίον, περιηγήθηκαν στο γραφικό Λιτόχωρο και έμειναν σε ένα από τα πιο οργανωμένα ξενοδοχεία στην παραλία της Κατερίνης.

Την δεύτερη ημέρα επισκέφτηκαν το Νυμφαίον στην Φλώρινα, έναν παραδοσιακό οικισμό χτισμένο σε υψόμετρο 1300μ. Περπάτησαν ενάμισι χιλιόμετρο μέσα στο δάσος οξιάς και επισκέφτηκαν τις εγκαταστάσεις του Αρκτούρου έξω από το χωριό, όπου ενημερώθηκαν για την προστασία των καφέ αρκούδων, οι οποίες έχουν κατασχεθεί από τους αρκουδιάρηδες

Την τρίτη ημέρα περιηγήθηκαν στα τείχη και στα κάστρα της Θεσσαλονίκης και κατόπιν απόλαυσαν την ξενάγησή τους στο λοφίσκο στις Αρχαίες Αιγές όπου βρίσκεται το Μουσείο του Αρχαιολογικoύ χώρου της Βεργίνας.

Την τέταρτη και τελευταία ημέρα της εκδρομής έφτασαν στην πόλη του Βόλου όπου είχαν ελεύθερο χρόνο για περίπατο και φαγητό.

NYMF0
volos