5ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ

Γ΄ 3

κ. Κούτουλα Αικατερίνη

Στοιχεία Κηδεμόνα
Οι κηδεμόνες των μαθητων/τριων χρειάζεται να προσκομίσετε μια εκτύπωση των Στοιχείων Μητρώου του κηδεμόνα όπως έχουν καταχωρηθεί στο TAXISnet.
Πηγαίνετε στην ιστοσελίδα www.aade.gr στην στήλη MyTAXISnet επιλέγεται Προσωποποιημένη Πληροφόρηση (κάνετε είσοδο με το Όνομα χρήστη και Κωδικός πρόσβασης του TAXISnet),
στην αριστερή στήλη επιλέγεται Στοιχεία Μητρώου / Φυσικού Προσώπου
Εκτυπώστε την εμφανιζόμενη σελίδα.

Φοίτηση μαθητών/τριών
Η φοίτηση χαρακτηρίζεται επαρκής ή ανεπαρκής με βάση το γενικό σύνολο των απουσιών που σημειώθηκαν κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους. Οι απουσίες αριθμούνται ανά μία για κάθε διδακτική ώρα. Επαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητών/τριών εφόσον το σύνολο των απουσιών του/της δεν υπερβαίνει τις εκατόν δέκα τέσσερεις (114).
Ανεπαρκής χαρακτηρίζεται η φοίτηση μαθητή/τριας που σημείωσε πάνω από εκατόν δέκα τέσσερεις (114) απουσίες. Οι μαθητές/τριες των οποίων η φοίτηση χαρακτηρίζεται ανεπαρκής είναι υποχρεωμένοι να επαναλάβουν τη φοίτησή τους στην ίδια τάξη.
Για την τακτική παρακολούθηση της φοίτησης των μαθητών/τριών ευθύνονται εξ ολοκλήρου οι κηδεμόνες τους. Ο κηδεμόνας κάθε μαθητή/τριας που απουσίασε από το σχολείο οφείλει να γνωστοποιεί στο σχολείο τους λόγους της απουσίας άμεσα με έναν από τους τρόπους επικοινωνίας που έχει δηλώσει στο σχολείο κατά την εγγραφή του μαθητή σε αυτό.