Κορυφαία στιγμή των πολιτιστικών δραστηριοτήτων του σχολείου μας ήταν   η θεατρική παράσταση της νεοσύστατης θεατρικής  μας ομάδας SchoolMark .

Έτσι την Τετάρτη 16 Ιουνίου 2016 απολαύσαμε τη θεατρική παράσταση στο    μικρό αυτοσχέδιο θεατράκι στο οποίο μετατράπηκε ο  προαύλιος χώρος του  σχολείου μας.

Το θέμα του έργου του Μάικ Κένι ¨ Το αγόρι με τη βαλίτσα ¨ επίκαιρο όσο  ποτέ.  Μέσα από τα μάτια του Ναζ και της Κρισίας των  ασυνόδευτων  προσφυγόπουλων  που καθώς πλησιάζουν τη Γη της Επαγγελίας,  χάνουν την  πίστη τους μιας και η αλήθεια είναι  άλλη ... οι δουλειές δεν είναι καλές και οι  άνθρωποι είναι εκμεταλλευτές .

Πολλά συγχαρητήρια στους πρωταγωνιστές της παράστασης, μαθητές και  εμψυχωτές-συντονιστές καθηγητές !!!

Απόσπασμα  [  VIDEO  ]  από την παράσταση μπορείτε να δείτε  εδώ .

" Έχετε τις λέξεις για να αλλάξει ένα έθνος, αλλά εσείς δαγκώνετε τη γλώσσα σας,  έχετε περάσει μια ζωή κολλημένοι στη σιωπή... "

Απολαύστε το τελευταίο μέρος και το τραγούδι της παράστασης  εδώ  - από το All about it ( Part III ) της Emeli Sande - και σιγοτραγουδήστε...

I wanna sing, I wanna shout
I wanna scream 'til the words dry out