Δράσεις για την 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού

Ο θεματικός  άξονας του Σχολικού Έτους 2016 - 2017 ήταν:

«Νοιώσε τη χαρά της άθλησης

χωρίς το άγχος της νίκης και το φόβο της αποτυχίας

Αθλητισμός- Δικαίωμα για όλους».

Το σχολείο με την προκήρυξη των αγώνων καλούσε τους μαθητές να πάρουν μέρος με την προτροπή

Η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ

• δίνεις τον καλύτερο σου εαυτό
  • σέβεσαι οποιονδήποτε
  • πιστεύεις στη φιλία

Οι εκδηλώσεις άρχισαν στις 30 Σεπτεμβρίου με τους αγώνες Ποδοσφαίρου της Β΄ & Γ ΄ Τάξης  στο Δημοτικό Πάρκο Αθλητισμού και Αναψυχής του Δήμου Καλλιθέας κατά             τη διάρκεια του περιπάτου που είχε κάνει το σχολείο μας.

Τη  Δευτέρα 10 Οκτωβρίου έγιναν αθλητικές δραστηριότητες στο σχολείο μας. Οι εκδηλώσεις ξεκίνησαν με τους αγώνες «ΚidsAthletics» όπου συμμετείχαν όλοι οι μαθητές και  μαθήτριες της Α΄ Τάξης Γυμνασίου. Μετά ακολούθησε το Βόλεϊ, το Μπάσκετ και το Πίνγκ Πόνγκ για τα παιδιά της   Β΄ & Γ ΄ Τάξης. Παράλληλα όσα παιδιά ήθελαν έπαιξαν σκάκι.

Στις εκδηλώσεις συμμετείχαν τα περισσότερα παιδιά του σχολείου και όχι μόνο αυτοί που τα καταφέρνουν καλύτερα.

ΠΡΩΤΟΣ ΝΙΚΗΤΗΣ ΤΗΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΗΣ Ο ΣΧΟΛΙΚΟΣ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΣ

Ο καθένας από την σχολική κοινότητα  βοήθησε στη διοργάνωση

αυτής της ξεχωριστής ημέρας με τον δικό του ξεχωριστό τρόπο,

γι? αυτό αυτή η ημέρα ήταν επιτυχής,

χωρίς κανένα πρόβλημα και περάσαμε καλά.

football_kpisn2
BASKET2